СПЛАТИВ ПОДАТКИ – ЧЕКАЙ… ПЕНЮ!

Саме з такою ситуацією ось вже другий рік поспіль стикаються багато власників земельних ділянок на Львівщині, які згідно з чинним законодавством зобов`язані щорічно платити земельний податок, однак у квитанціях, окрім суми податку, знаходять ще й борг розміром приблизно 50 гривень.

Люди не розуміють звідки той борг узявся. Адже усі, хто розповідав про цю ситуацію, вважають себе справними платниками.

– Я завжди стараюся сплатити усі обов`язкові платежі, – розповідає 49 річна жителька одного з сіл Миколаївського району, пані Оксана М. (прізвище просила не називати, бо, мовляв, не хоче мати проблем з податківцями). Знаєте, залазити в борги зовсім не хочеться, особливо, коли справа стосується податків. Тож, коли минулого року побачила у квитанції борг у сумі 50 гривень, відразу пішла з`ясовувати у податковій – звідки взявся той борг.

Як розповіла далі моя співрозмовниця, працівниця, яка у податковій сиділа на прийомі громадян, так і не змогла пояснити їй звідки взявся той борг. Адже і квитанції про сплату земельного податку за попередні три роки, які завбачлива пані Оксана прихопила з собою, аби довести, що боргів у неї не може бути, і записи у системі обліку податків, свідчили про те, що податок за землю жінка завжди платила справно. Тому чиновниця не придумала нічого кращого, як порадити землевласниці оплатити борг «бо наросте пеня». Ну, або звертатися в суд і там шукати правду.

– Я була страшенно обурена, – ділиться далі пані Оксана. – З одного боку – платити зайві гроші ніяк не хотілося. Адже 50 гривень для когось, можливо, сума і невеличка, але я і на ці копійки мушу добряче наробитися. Та з іншого боку, міркувала собі, як не заплачу – то справді нарахують пеню. З судом взагалі не хотіда зв`язуватися. Самі ж знаєте – до суду йти – собі дорожче, бо на судові витрати доведеться викласти у разів двадцять більше  ніж сума, через яку мала б позиватися.

У кінцевому результаті селянка таки оплатила квитанцію. Але історія з боргом на тому не закінчилася. У 2019 році квитанцію пані Оксана чекала, як ніколи, «бо було дуже цікаво, що там цього разу напишуть». І дочекалася! Минулорічний «борг» у платіжному документі, який жінка за порадою працівниці податкової ніби-то сплатила, нікуди не дівся. Більше того, поряд з сумою боргу красувалася ще й сума нарахованої пені. І спантеличена жінка знову пішла у податкову шукати правди. Та їй, як цього й слід було чекати, нічого не пояснили. «Сказали лише, що, мовляв, це вони нараховують, а комп`ютеризована система, тому – краще оплатити, (сума ж дріб`якова) або … звертатися до суду!» – підсумувала моя співрозмовниця.

Ця ситуація дуже зацікавила мене як журналіста. Адже, судячи з розповіді сільської жінки, таких «боржників» лише у Миколаївському районі, назбиралося дуже багато. Принаймні, так їй здалося, бо, як розповідала, кожного разу, коли вона приходила у податкову, зустрічала там інших землевласників, які теж намагалися з`ясувати, що за борг їм нарахували. Тому – вирішила розібратися – яким чином у квитанціях платників податку появився борг, чому навіть після оплати він не зник і, взагалі чи законно діяли фіскали? 

Дата має значення!

Щеколи спілкувалася з обуреною пані Оксаною, мала нагоду ознайомитися з її платіжними документами. Скажу чесно, на перший погляд нічого дивного. Квитанція, як квитанція. Є інформація про платника, про нараховану суму земельного податку, рахунок – кому оплатити… Але коли порівняла цей документ з іншими – тими, що пані Оксана отримувала у попередні роки, то таки знайшла відмінності.

Зауважила, що на старих квитанціях зазначався період оплати (див фото 1),

Квитанція старого зразка

а от на нових бланках такої примітки не знайшла (див фото)

Нова квитанція – термін сплати відсутній, підпис палтника – відсутній, дата отримання – відсутня.

Як на мене, то це доволі дивно. Адже кожний платіж має якісь терміни оплати. Що вже казати про податки! Тому, аби зрозуміти, що не так з цим документом, звернулася до Державної фіскальної служби, щоб пояснили: яка інформація повинна міститися у квитанції для платника земельного податку, як рахується період оплати і так далі. Відповідь не забарилася. І ось що я дізналася (цитую):

«…Податкове повідомлення-рішення (квитанція авт.) вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто, чи її законному представникові, надіслано на адресу за місцем проживання або останного відомого місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення. У разі коли пошта не може вручити платнику податків ППР (податкове повідомлення – рішення авт.) через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти ППР, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, або  з інших причин, ППР вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення (пункт 58.3 ст 58 ПКУ)».

Тобто, з написаного можна зробити висновок, що квитанція з податкової це не просто документ, що дає підстави для сплати земельного податку. Це документ, який фіскальна служба повинна вручити платникові особисто в руки, як мовиться, під розписку. Що стосується термінів оплати, то тут також є вимоги, прописані в податковому законодавстві. Про що, власне, й повідомили далі у відповідь на мій інформаційний запит з Державної фіскальної служби України (цитую): «…відповідно до пункту 287.5 ст 287 та пункту 288.7 ст 288 розділу XII ПКУ сума нарахованого податкового зобов`язання підлягає сплаті протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення. У разі несплати в установлений строк податкового зобов`язання, визначеного в ППР, застосовується штраф та нараховується пеня у порядку і розмірах, передбачених статтями 126 і 129 ПКУ, винкає право податкової застави на майно платника податків і таке податкове зобов`язання буде визнано податковим боргом.»

Отже, у законі чітко прописані терміни сплати – 60 днів з моменту вручення повідомлення -рішення (квитанціЇ). Але чи знали селяни про ці терміни? Адже цілком ймовірно, що пані Оксана, як і інші землевласники, просто протермінували платіж, а незнання законів, як знаємо, не звільняє від відповідальності. От і нарахували їм штраф. Щоправда, тут виникає ще одне запитання: а чи вчасно було вручено це повідомлення і як воно потрапило до платника? Чи справді податківці сумлінно виконали свій обов`язок і, як передбачено законодавством, вручили його кожному землевласнику?

Отож, беручи до уваги відповідь Державної фіскальної служби на мійзапит, приходжу до висновку, що аби розібратися хто правий, а хто ні – мушу ще раз поспілкуватися зі своєю співрозмовницею, щоб з`ясувати кілька нюансів: яким чином квитанцію на сплату земельного податку вона отримала і чи вклася вона у визначений Законом терміни сплати? Адже це якраз той випадок, коли дата має велике значення (бо навіть один день протермінування потягне штрафні санкції), і державна структура повинна зробити усе від неї залежне, аби громадянин виконав свій обов`язок і вчасно сплатив податки. Та чи зробила?

Як вручається – ніхто не контролює

Зустрівшись ще раз зі своєю співрозмовницею, задала їй вищезгадані запитання, на що пані Оксана лише махнула рукою:

– Та, яке там вручили особисто в руки! Он і сусіди це підтвердять… Ви підіть у сільський магазин і подивіться – там деякі квитанції, мабуть і досі перекидаються. То, знаєте, у них вже так заведено, щоб не ходити з хати в хату – усі квитанції в магазин заносять. А скільки часу вони там лежать, коли їх принесли, коли їх взагалі виписали? Ххто його знає – повідомила сільська жінка.

До речі, те саме підтвердили і сусіди моєї спірозмовниці (у них, виявляється, теж борги у квитанціях, але вони не були такі настирливі, як їхня сусідка, і без з`ясувань усе заплатили, зіславшись на вже знайоме – «бо пеня наросте»), і продавчиня тієї крамниці, на яку вказала жіночка і її сусіди, Більше того, пані Ірина (так звали працівницю сільської крамниці), показуючи цілий пакет квитанцій за електоенергію, за газ, зауважила, що такий спосіб «розсилки» у них в селі практикують давно.

– Воно, звісно, не дуже надійно. Адже не всі люди ходять до крамниці. Хтось працює у райцентрі, хтось у Львові, то там і скупляються, тому до нас не заходять. Але ми стараємося передати платіжки через сусідів. Хоча, буває, що й губляться квитанції. Ну, але це вже таке… Ми ж не зобов`язані їх пильнувати. – додала продавчиня.

Аби з`ясувати, яка ситуація з роздачею квитанцій у інших населених пунктах Миколаївського району, поспілкувалася з кількома сільськими головами, які вже точно знають, яким чином потрапляють платіжні документи до їх платників. Сільський голова села Київець – Володимир Шайгець розповів:

– Цього року повідомлення-рішення про сплату земельного податку ми розносили із землевпорядником особисто. Вручали людям в руки, під розписку у спеціальному зошиті, і попереджали про штраф та пеню, у разі невчасної сплати. Чому так робили? Минулого року було багато претензій щодо нарахованих штрафів і пені. Люди ходили, виясняли… Отож цього разу я вирішив сам прослідкувати, щоб ситуація не повторилася і всі були належно проінформовані. Причиною мого рішення був ще й той факт, що цього року податкова чомусь передала нам квитанції із значним запізненням. Десь у середині липня. Тому часу на оплату податку у людей лишалося обмаль.

Також сільський голова зауважив, що ніяких розписок про отримання квитанцій вони не передавали у податкову, бо ніхто й не вимагав. А записи про вручення квитанцій у зошиті робив суто для себе.

Жителям села Криниця повідомлення-рішення про сплату земельного податку завжди розносять листоноші. Про це розповіла Голова Криницької сільської ради пані Ганна Левенець.

– Податкова формує ці повідомлення і передає нам. До речі, цього року вони їх навіть не роздруковували, а передали нам на флешці. Ну, але це не проблема. У квитанції є уся інформація – хто платить, скільки, куди… То ж це ні на що не впливає. Наша землевпорядниця їх роздрукавала і передала на почту. А дівчата вже рознесли і вручили людям в руки. – ділиться пані Ганна.

Щодо розписки, яку мали б передати у податкову, як доказ того, що повідомлення – рішення вручене платникові, сільська очільниця нічого не знає. І сказала, що ніколи нічого не передавали. Мовляв, люди знають, що мають оплатити земельний податок, то дехто вже навіть сам цікавиться чи є квитанції.

Загалом спілкувалася із головами семи сільрад. І майже усі мої співрозмовники розповіли, що квитанції з податкової передають їм у сільську раду. А там вже, як вдасться: в одній сільраді мають кур`єра, в іншій – заносять на пошту, аби листоноші рознесли, а ще в інших – розносять по крамницях, а люди вже самі розбирають… Тобто, можна припустити, що контроль за врученням важливого платіжного документа, не вівся, а відтак, виходить, що ця процедура систематично відбувалася із порушенням закону? Не дивно, що люди, якщо б навіть знали про те, що на оплату земельного податку у них є 60 днів, могли не вкластися в термін. Адже вони не знали, з якого числа розпочато відлік, відповідно – і з якого числа настає момент відповідальності. Очевидно, звідси й штрафні санції, які були зараховані людям як борг.

На розсилку нема коштів?

Отримати усну відповідь у Миколаївському відділенні Стрийської ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області про те, чому такий важливий документ не вручається так, як написано у законі, не вдалося. Людина, яка зі мною спілкувалася, ніби виправдовуючись, пояснювала, що їм на це не виділяють кошти. А ще – у них нема стільки людей, щоб ходити до кожного платника і вручати повідомлення особисто в руки. «Зрештою, щоб люди знали, що земельний податок треба сплатити у термін 60 днів, ми давали публікації до місцевих газет» – розповідав чиновник. Та от, як людині знати, що 60 днів вже минуло, якщо квитанцію вручали з порушенням законодавства (по суті – не вручали), він пояснити не зміг. А дізнавшись, що усі ці запитання мене цікавлять не просто так, а для написання матеріалу – взагалі відмовився від усього сказаного і обурено порадив з таким звертатися до їх “вищого” керівництва.

Після такої розмови, вирішила скористатися гарною порадою чиновника і з інформаційним запитом звернулася до Начальника Стрийська ОДПІ Головного управління ДФС у Львівській області, якому й підпорядковується Миколаївське відділення, поставивши наступні запитання;

1.Чи відомо Вам, у який спосіб вручались повідомлення-рішення про сплату земельного податку власниками земельних ділянок, зокрема, Миколаївського району?

2. Скільки коштів було передбачено на цю процедуру у бюджеті структури?

3. Скільки було нараховано штрафних санкцій землевласникам Миколаївського району за невчасну сплату земельного податку у 2018 році.

4. На Вашу думку, чому стільки платників невчасно оплатили земельний податок? Як ви вважаєте, чи з боку податкової було забезпечено всі умови для цих громадян, аби вони вчасно внесли платіж?

Та відповіді, у визначений Законом термін (5 днів,) так і не отримала. Щоправда, через десять днів податківці таки відписалися (див. документ).

Однак чітких відповідей на поставлені запитання у листі не було. Єдине, що вони підтвердили, це той факт, що повідомлення-вручення справді вручалися органами місцевого самоврядування: «Вручення громадянам повідомлення-рішення про сплату земельного податку здійснюється через органи місцевого самоврядування.

Відповідно до пп.287.5 ст.287 ПКУ податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.» – зазначається у листі. І зауважте, що надаючи інформацію про те, що «повідомлення-рішення про сплату земельного податку здійснюється через органи місцевого самоврядування» вони не опираються на законодавство, як це роблять в інших випадках. Та це й зрозуміло. Адже, цю процедуру чітко прописано у пункті 58.3 ст 58 ПКУ) і про органи місцевого самоврядування там не йдеться.

У підсумку маємо доволі дивну ситуацію; чиновники, які не виконують свої обов`язки (посилаючись, начебто, на відсутність коштів) – штучно створюють ситуацію, коли платники мимоволі стають боржниками. У свою чергу платники, які сумлінно платять податки, не можуть навіть поскаржитися на порушення своїх прав, «бо до суду – дорого», а не заплатять податок – «наросте пеня».

До речі, з сумою боргу у квитанції землевласника теж не все просто. Він хоч у квитанції і прописаний окремою сумою, в ощадкасах не надто поспішають розтлумачувати людям, що при розрахунку ці дві суми треба додати і лише тоді платити. Тому дуже багато землевласників, які вважали, що у 2018 році погасили заборгованість, оплативши лише суму нарахованого податкового зобов`язання щодо земельного податку, дуже помилилися. Податок вони й справді сплатили, а борг залишився. Тому у цьогорічних квитанціях окрім боргу появилася ще й сума пені. Як пояснили у відділенні Приватбанку, куди я звернулася за роз`ясненням, показавши квитанцію, при оплаті земельного податку, платникові треба додати суму нарахованого податку, суму боргу і пені, і лише тоді платити. Інакше у 2020 році борг стане ще більшим.

Автор:

Залиш коментар тут

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *