СМОЛОСКИПНОЮ ХОДОЮ У МИКОЛАЄВІ ВШАНУВАЛИ ОУНІВЦІВ – ВАСИЛЯ БІЛАСА І ДМИТРА ДАНИЛИШИНА (відео)

           

У неділю, 23 грудня у Миколаєві пройшла смолоскипна хода в пам`ять про бойовиків ОУН Василя Біласа та Дмитра Данилишина, яких цього дня 86 років тому польська влада стратила у Львові.

Рішення про страту українських патріотів булоприйняте на підставі звинувачення їх у грабунку поштового відділення у Городку.

За завдання ОУН 30 листопада 1932 року бойовики із так званої дрогобицької п’ятірки, куди входили і Василь Білас та Дмитро Данилишин справді напали на згадане поштове відділення. Рішення про напад для експропріації коштів на користь ОУН прийняв Провід ОУН під керівництвом полковника Евгена Коновальця. За проведення операції відповідав крайовий провідник ОУН в західному регіоні Богдан Кордюк (псевдо Новий) та бойовий референт Роман Шухевич (псевдо Дзвін)

Спочатку операція була спланована на 29 листопада 1932 року. Проте, через несподівану смерть начальника пошти її перенесли на день пізніше. 30 листопада на пошті нападники розділилися на чотири групи: перша увійшла до приміщення з касою, друга захопила касу, третя – блокувала телефони. Четверта – забезпечувала прикриття. Несподіваний вогонь по бойовиках призвів до поранення одного із нападників, який застрелився, щоб не потрапити до рук поліції. Згодом поранення отримали й інші члени групи, включаючи Данилишина. Але, не зважаючи на це їм вдалося винести 4,5 тисяч злотих.

Рятуючись від переслідування, бойовики розділилися на дві групи. У групі, що прямувала до Дрогобича були Білас і Данилишин. У Глинній Наварії під час перевірки документів Дмитро  Данилишин вимушений був вбити місцевого коменданта поліції і їм знову довелося втікати.

Польська жандармерія поширила неправдиву інформацію, що двое бандидів пограбували «українську кооперативу» і це спрацювало. Люди організувалися і спіймавши хлопців між селами Розвадів і Верин, доставили їх до відділку польської поліції у Миколаєві, де їх жорстоко катували і били.

Згодом було оголошено, що нападників на пошту в Городку буде судити надзвичайній суд.

Слідство завершилося 13 грудня 1932 року, а суд над ОУНівцями (тоді ве спіймали і інших учасників та організаторів нападу) відбувся 17-22 грудня.  Біласа і Данилишина Засудили до смертної кари.

23 грудня о 6:30 хлопців вивели під шибеницю. Першим повісили Данилишина, який встиг сказати, що «Цієї хвилини не маю жодних бажань. Мені тільки дуже жаль, що я можу лише раз померти за УКраїну!»

Білас пішов з життя з окликом «Хай живе Укр…» Він не закінив фразу, бо кат закрив йому рота.

Під час страти бойовиків понад 400 арештантів «Бригідки» у Львові заспівали марш революціонерів та пісню -гімн «Не пора, не пора…» Референт пропаганди крайового проводу ОУН С.Бандера разом із Р.Шухевичем організували пропагандистську акцію: у момент страти їхніх побратимів українські церкви Львова били у дзвони. Водночас за упокій страчених душ по всій Галичині відправили Богослужіння.

(розповідь очевидців)

Автор статті/


Related Articles

Напишіть відгук

Звяжіться з нами :  

Категорії